Wiązania ski-turowe dla miłośników narciarstwa

Narty turowe przeznaczone są do przemieszczania się po górzystym terenie, gdzie najczęściej powierzchnia nie jest równa. Można je używać zarówno jako narty zjazdowe jak i biegowe.

Różnią się one od zwykłych nart specjalnymi wiązaniami (wiązania skiturowe). Umocowania buta narciarskiego znajdują się tylko w przedniej części nart, pięta jest zabezpieczona wiązaniami i solidnie trzyma się powierzchni narty. Dodatkowa zamontowana pod piętą płytka trzyma wiązanie w odpowiedniej pozycji. Istotną funkcją wiązań skiturowych jest uchronienie narciarza przed wypadkami na stoku i wszelkimi kontuzjami. Gdy powstała siła podczas zjazdów jest zbyt duża, but zostaje uwolniony. Jest to mechanizm zabezpieczający. Działa on na zasadzie wbudowanej sprężyny, która w momencie przeciążenia powoduje wypięcie buta z narty. W niektórych tego typu wiązaniach skiturowych występuje równie przydatna rzecz jaką jest tak zwany ski-stop, który jest pewnego rodzaju mechanizmem zabezpieczającym przed mimowolnym zjazdem z góry. Po tym jak but zostaje wypięty, narta bardzo szybko wyhamowuje. Jest to bardzo przydatne w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem.

Ceny wiązań skiturowych są różne w zależności od tego czy zakupujemy je w komplecie czy oddzielnie. Przez Internet możemy je nabyć już od 400 zł.