Skitouring – jak zacząć swoją przygodę?

Skitouring, czyli połączenie narciarstwa i turystyki górskiej, cieszy się w naszym kraju z miesiąca na miesiąc coraz większym zainteresowaniem. Pomimo bardzo dużej popularności w dalszym ciągu wiele osób, nie ma zielonego pojęcia czym jest skitouring i jak zacząć go uprawiać.

Na czym polega skitouring?
Skitouring najprościej rzecz mówiąc, polega na wspinaniu się na góry przy użyciu specjalnych nart skitourowych. Narty te posiadają specjalne przyklejone foki, które posiadają materiał hamujący w dół. Po zdjęciu fok możemy wykonać nartami klasyczny zjazd, który wykonuje się na zwykłych stokach narciarskich.

Jaki sprzęt jest potrzebny?
Podstawowy sprzęt skitourowy, to oczywiście narty oraz specjalne wiązania skitourowe. Nie można zapominać również o wygodnych butach oraz kijkach teleskopowych, które ułatwiają nie tylko wspinaczkę, ale również zjazd. W przypadku trudnych tur mogą przydać się również czekany i specjalne uprzęże. Największą popularnością cieszą się obecnie lekkie narty, które posiadają specjalne systemy umożliwiające swobodny montaż fok. Wiązania również są lekkie, które dodatkowo umożliwiają swobodne odpięcie pięty podczas podchodzenia. Podczas zjazdu pięty powinny być zapięte, tak samo jak w przypadku zwykłych wiązań. Lepsze modele dodatkowo umożliwiają zmianę nachylenia goleni podczas zjazdu. Jest to niesłychanie przydatne przede wszystkim podczas ostrej jeździe, albo na stromych stokach.