Niezbędnik podróżnika

Odpowiednie przygotowanie i przewidzenie różnego rodzaju zdarzeń ma bardzo szczególne znaczenie podczas wypraw survivalowych. Wszystkiego niestety przewidzieć się nie da i przygotowanie się na każdą ewentualność jest zwyczajnie niemożliwe. Jednak zdobyte doświadczenie i znane trudności pozwalają na skompletowanie takiego zestawu sprzętów, który zapewni w miarę duże bezpieczeństwo w każdych warunkach.

karimatyBo najważniejsze to się dobrze wyspać

Sztandarowym przykładem sprzętu, które nie zawsze się przydaje, ale zawsze jest na wyposażeniu każdego nosiciela plecaka na szlaku jest karimata.
Karimata to nic innego, jak prostokątny kawałek tworzywa sztucznego, którego zadaniem jest odizolowanie osoby leżącej na niej od zimna i wilgoci oddawanej przez ziemie. Jest to nieoceniony kawałek materiału, który zabezpiecza ciało śpiącego przed przemarznięciem i nabawienie się różnego rodzaju niebezpiecznych dla jego zdrowia infekcji i chorób.

Czym powinna się charakteryzować dobrze dobrana karimata?

Karimaty na rynku występują w ogromnej ilości typów i rodzai. Kluczowe do zmaksymalizowania efektywności jest odpowiednie jej dobranie pod konkretnego użytkownika, odwiedź https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/camping/maty.html i przekonaj się. Wśród cech na które trzeba zwracać uwagę wymienić można:

  • grubość,
  • wymiary,
  • objętość po zwinięciu.

Wszystkie te trzy cechy są od siebie w pewien sposób zależne. Najlepsza karimata jest duża i gruba, jednak wtedy staje się ona nieporęczna i trudna w transporcie. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego kompromisu pomiędzy tymi trzema cechami.