Jakie kije trekkingowe wybrać?

Amatorów górskich wędrówek nie trzeba przekonywać, że po wielu kilometrach marszu każdy kolejny krok odczuwalny jest w całym ciele. Kije trekkingowe pozwalają odciążyć stawy kolanowe i skokowe, a także kręgosłup i uczynić marsz lżejszym. Jakie wybrać z szerokiej oferty sklepów turystycznych?

Materiał wykonania kijów

kije trekkingoweKije produkuje się głównie z aluminium lub karbonu. Aluminiowe są odporne na złamania, lecz mogą się odkształcać i ważą stosunkowo dużo w porównaniu do bardzo lekkiego włókna węglowego. Karbonowe natomiast są sztywne i twarde, ale podatne na pęknięcia.

Rodzaj końcówki

Końcówki kijów trekkingowych wykonane są ze stali lub węglików spiekanych czyli widii. Wybierając kijki trekkingowe ze stalową końcówką można zaoszczędzić, lecz wersja widiowa jest bardziej odporna na ścieranie i nie ślizga się tak bardzo na skalistej powierzchni. Wędrując w mniej wymagającym terenie można skorzystać z gumowych nakładek na końcówki.

Rączki

Miejsce, w którym chwyta się kij może być wykończone materiałem sztucznym, gumą, korkiem lub pianką. Korkowe rączki, podobnie jak piankowe, są przyjemne w dotyku i dobrze pochłaniają wilgoć. Piankowe są przyjemniejsze w użytkowaniu zimą ze względu na właściwości izolacyjne. Gumowe rączki, jeśli są dobrej jakości, mogą mieć przyjemny chwyt, a na pewno są lepszą alternatywą dla rączek plastikowych, które choć najtańsze, mogą być nieprzyjemne w dotyku zarówno latem, jak zimą. Zaletą tych ostatnich jest wysoka trwałość.