Jaka uprząż do wspinaczki ściankowej i sportowej?

W przypadku wspinaczki ściankowej i sportowej najlepiej sprawdzi się biodrowa uprząż wspinaczkowa, która dedykowana jest do konkretnego sportu. Modele tego typu charakteryzują się przede wszystkim tym, że są lżejsze i węższe. Bardzo często pasy udowe nie posiadają możliwości regulacji.

uprząż wspinaczkowaSportowa uprząż wspinaczkowa

Podczas wspinaczki sportowej potrzebna jest tylko niewielka ilość dodatkowego sprzętu, dlatego też uprząż wspinaczkowa ma ograniczoną ilość szpejarek zazwyczaj do dwóch sztuk. Podczas wspinaczki ściankowej zawodnicy ubrani są w mniej warstw odzieży, dlatego tez budowa uprzęży wspinaczkowej jest bardzo minimalistyczna. W sprzętach tego typu wiele osób w razie potrzeby montuje plastikowe szpejarki, które są odpowiednio wyprofilowane. Modele tego typu co prawda są mniej trwałe, ale zdecydowanie lepiej się w nich wspina.

Jak dobrać uprząż wspinaczkową?

W dzisiejszych czasach większość producentów oferuje klasyczną rozmiarówkę: XS, S, M, L, XL, XXL, dzięki czemu uprząż można dobierać analogicznie jak zwykłe ubrania. Osoby, które noszą kurtkę w rozmiarze XL, powinny w pierwszej kolejność sprawdzić jak pasuje uprzęż w rozmiarze XL. Osoby, które planują wspinaczkę w górach, powinny sprawdzić uprząż także w wariancie z kilkoma warstwami odzieży. W razie problemów warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. W pierwszej kolejności zapina się zawsze pas biodrowy, a następnie reguluje się poszczególne pasy udowe.