Jak dopasować kask wspinaczkowy

Wybranie swojego wymarzonego kasku wspinaczkowego to dopiero połowa drogi do sukcesu, ponieważ należy poświecić nieco czasu, aby dopasować odpowiedni rozmiar.

Dopasowanie kasku

Kluczem do sukcesu jest zawsze idealne dopasowanie kasku. Aby kask spełniał swoje zadania musi być wygodny i pewnie trzymać się głowy. Najlepszym wyborem są nowoczesne kaski wyposażone w systemy regulacji, dzięki którym będzie je można idealnie dopasować do każdego rozmiaru głowy. Pamiętać należy również i o tym, że w chłodniejsze dni wiele osób zakłada chusty i czapki, dlatego też w tym przypadku niezbędny jest nieco większy kask wspinaczkowy.

kaski wspinaczkoweWaga kasku

Podczas wspinania bardzo ważną rolę odgrywa także waga kasku. Lżejsze kaski są wygodniejsze w użytkowaniu i przeważnie są o wiele droższe od cięższych modeli, które z kolei zapewniają większe bezpieczeństwo. Lżejsze kaski to najlepszy wybór dla wielbicieli sportowego wspinania, z kolei cięższe kaski to propozycja dla miłośników wysokogórskich wojaży.

Przewiewność

Kaski wspinaczkowe muszą być także przewiewne. Wbrew pozorom wentylacja odgrywa bardzo ważna rolę i to nie tylko w upalne dni. Unikać należy czarnych kasków, które absorbują promienie słoneczne. Solidny kask wspinaczkowy powinien mieć odpinaną piankę wewnętrzną, którą po ciężkiej wspinaczce można bardzo szybko wyjąć i swobodnie wyprać. Dobrym pomysłem jest inwestycja w kaski wspinaczkowe w których można zakrywać poszczególne wyloty powietrza.