Czym są kurtki softshell? Jak ją wybrać?

Wiele osób, które nie zajmuje się zawodowo sportem, wybiera z przyjemnością kurtki softshell. Dzieje się tak ponieważ są one wyjątkowo komfortowe i wygodne. Wybierając idealną kurtkę warto zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, gdyż wokół tego typu kurtek narosło wiele mitów i nieprawd.

Przede wszystkim kurtki softshell są wyprodukowane z tkaniny, której zadaniem jest ochrona przed wychładzającym działaniem wiatru. Ponadto wyróżniają się one bardzo dużą zdolnością do odprowadzania pary wodnej produkowanej przez skórę.

Co prawda, nie tylko kurtki wykonywane są z tego rodzaju materiału. Bardzo często są to również spodnie, rękawiczki czy czapki. Niestety, różnorodność  sprawiła, że bardzo trudno jest jednoznacznie zdefiniować czym jest softshell a czym nie.

Warto pamiętać o tym, że zadaniem kurtki softshell nie jest ogrzewanie, choć oczywiście na rynku można znaleźć sporo cieplejszych modeli. Co ważne, bardzo rzadko są one również wodoodporne, gdyż zastosowanie membrany spowodowałoby mniejszą oddychalność.

Niestety, nie ma jednego skutecznego sposobu ani klucza według którego warto wybrać kurtkę softshell. Pytaniem, które powinno paść przed dokonaniem zakupu jest ”w jakich okolicznościach planuję jej używać”. Wówczas można porównać poszczególne modele pod względem wiatroszczelności, oddychalności, stopnia izolacji termicznej czy gramatury materiału. W ten sposób można znaleźć idealną dla siebie kurtkę.